(Hebrew) Meet The Artist: Meir Rosh

Graphic Design, Visual Arts, typography, calligraphy, hebrew calligraphy, hebrew
© Meir Rosh

ספרי לנו קצת על עצמך ועל הרקע שלך

הי, שמי מאיר ראש, בן 24, מתגורר בבני ברק ישראל, תחום המקצוע העיקרי שלי כיום הוא עיצוב גרפי, בעבודה ביום יום אני נדרש בין השאר לעצב לוגו או מודעת פרסום, לעצב הזמנה או פלאייר, לעמד ספר או מגזין. בשעות הערב אני מעביר הדרכות באופן פרטי, וגם כמרצה במכללת ‘פרוג’ [-prog-school], העבודה מאוד מגוונת וזה נחמד וכיף.. אבל לא על זה אני רוצה לספר לכם.. התחום שאני הכי מתחבר אליו הוא עבודות טיפוגרפיה והתעסקות בכל מה שקשור לאות העברית לתקופותיה, את עבודות הטיפוגרפיה אני מעצב אמנם על המחשב, אבל משתדל שהן ייראו כאילו נעשו דווקא בעבודה ידנית, בד בבד אני נוהג לשלב את הטיפוגרפיה עם עבודות אמנות בפוטושופ, עבודות אלו מורכבות משילובים של תמונות שאת חלקם אני מצלם בעצמי, על שילובי התמונות אני מצייר באמצעות מברשות בתוכנה, עד שאני מקבל יצירה אחידה מבחינת הצבעים, התאורה וההצללות.

?מה גרם לך להיות אומן

אני לא יודע מתי זה קרה, אבל ברור שזה לא קרה ביום בהיר אחד.. בתור ילד ונער בבית הספר הייתי מאוד אוהב לצייר בעפרון, והצעצוע שלי היה מצלמה דיגיטלית פשוטה, הייתה נוהג לצלם בה כל מיני דברים שצדו את עיני, שמרתי את כל התמונות האלו דרך אגב.. אני זוכר את עצמי בתור נער בבית הספר, עומד באחת ההפסקות ומסתכל על המדרגות שעולות לכיתות, עומד מול המדרגות ומסתכל על הפרספקטיבה שלהן, ואז זז הצידה מעט ומסתכל שוב איך הפרספקטיבה משתנית…

אחרי שנות בית הספר למדתי בישיבה 3 שנים, בשנות לימודיי בישיבה לא התעסקתי בכלל בתחום האמנותי שלי, ישבתי ולמדתי, וזה דווקא הצליח לי טוב, הייתי נחשב לאחד הבחורים הטובים.. כשהייתי בן 16 הוריי התגרשו, המשכתי ללמוד בישיבה עוד כשנתיים, אבל הייתי סגור מאוד חברתית.. אחרי שסיימתי את הישיבה הקטנה לא בדיוק המשכתי לישיבה גדולה.. דווקא אחד הרבנים בישיבה הוא שייעץ לי ללכת ללמוד ולפתח בצורה מקצועית את תחום העיצוב הגרפי. וכמובן, עשיתי את זה..

?מהי המומחיות שלך

טיפוגרפיה וכל מה שקשור לעבודה עם האות העברית, נהנה מאוד להעביר משמעות של משפט תלמודי או פסוק באמצעות הצורה של האותיות והקומפוזיציה שלהן.

?איך ואיפה את עובד

בבית בחדר שלי.. לפעמים אני עובד עם חבר לעבודה במשרד, אבל את רוב העבודות שלי ובעיקר את אלו מהתחום האמנותי יצרתי בבית. באמנות ההשראה מגיעה לפעמים דווקא לפני שאתה הולך לישון, ואז אתה פותח את המחשב, וכל מה שבפנים יוצא החוצה..

? מה הפריט הכי חיוני בסטודיו שלך

המחשב עם התוכנות כמובן. כמובן גם הטלפון האישי, בסיום כל עבודה אני מתייעץ עם חברים מהתחום וגם עם סתם אנשים, שואל מה דעתם, ומה התחושות שלהם כשהם מתבוננים ביצירה.

? מאיפה את לוקח את ההשראה שלך? האם אתה מחפש נושאים אחרים

ההשראה שלי מגיעה הרבה פעמים דווקא תוך כדי לימוד והתחברות למשפט מתוך התלמוד או פסוקים מהתנ”ך. אני מאזין קבוע תו כדי עבודה למוזיקה, לפעמים שיר טוב מעלה השראות טובות.. פעם בשבוע אני נוהג לטייל בסמטאות העתיקות בירושלים, לנשום את העבר.. כמובן, נוהג לעקוב ולהסתכל גם על עבודות ויצירות של אמנים אחרים מהתחומים: ציור, צילום, טיפוגרפיה ועיצוב.

? על אילו פרויקטים אתה עובד כרגע

זה מאוד משתנה, לפעמים אני עובד על 3 עבודות שונות ביום אחד.. תחום העיצוב הגרפי הוא רחב מאוד, אבל כאמור מה שאני הכי אוהב לעשות זה טיפוגרפיה טובה. הרבה מעבודות הטיפוגרפיה שלי לא נעשו עבור לקוח, הן הגיעו מבפנים, ללא הזמנה..

?מה הוא הפריט האהוב עליך באוסף הנוכחי שלך

קשה לי לקבוע, אני מתחבר להרבה מהעבודות שעשיתי. יש לי באוסף יצירה של ‘אשת חיל’, את העבודה הזו הדפסתי על פרספקס עם חיתוך לייזר צורני לאותיות, זו אחת העבודות שאני אוהב..

© Meir Rosh

? איך אתה יודע מתי היצירה מושלמת/גמורה

כשיש לי השראה לעצב משהו אני מרגיש בתוך תוכי משהו שצריך לצאת החוצה.. הרבה פעמים אני מצליח לדמיין את היצירה הגמורה עוד לפני שניגשתי למחשב. שאני מסיים לעבוד על יצירה ומרגיש שלם ורגוע עם התוצאה מבחינתי היא יצירה מושלמת.

? האם אתה עושה עבודה לפי הזמנה

בהחלט. בעבודות מהסוג האמנותי אני חייב את חופש הביטוי שלי בדווקא, ולכן לקוח שרוצה שאעצב עבורו עבודה אמנותית, יודע שכדאי לתת לי לעשות את העבודה לבד..

? מה היתה עבודת האמנות הראשונה שאי פעם מכרת

לא זוכר. אחת העבודות הראשונות שנמכרה הייתה יצירת אמנות בפוטושופ של בית המקדש בלילה, העבודה נמכרה בכמה עותקים עבור תורמים לישיבה בחו”ל.

?על איזה פרויקט נהנית לעבוד עליו עד כה 

לאחרונה סיימתי עוד עבודת אמנות של בית המקדש בפוטושופ, העבודה הזו הצטרפה יחד עם עוד 4 עבודות אחרות של בית המקדש, ניסיתי ליצור משהו לא שגרתי, וחיפשתי קומפוזיציות מעניינות. זה כיף בעיקר בגלל שצריך לדמיין את עצמך עומד שם, בירושלים של לפני 2000 שנה ומסתכל..

? מה אתה רוצה להשיג עם העבודה שלך ומה הן המשאלות שלך לעתיד

להגיע לכמה שיותר אנשים, ובעיקר לגעת בלבבות של כמה שיותר אנשים. שמישהו בא אלי ומספר לי שהיצירה שלי העלתה לו דמעות של התרגשות, זה מרגש אותי מאוד. המשאלה שלי: שתהיה לי גלריה אמיתית [לא רק כפוסטים באינסטגרם..], גלריה שאנשים יכנסו ויסתכלו על העבודות שלי. ואני ישב לי באיזה חדרון קטן באחת הפינות וימשיך ליצור לי..

? איפה נוכל למצוא את העבודות שלך

ניתן לעקוב אחרי במקומות הבאים:

אינסטגרם: https://www.instagram.com/izchak_rosh/

פייסבוק: https://www.facebook.com/izchak.rosh

בפורום של אתר פרוג: https://www.prog.co.il/media/users/meir-rosh.22513/albums

המייל שלי: meirroz069@gmail.com

©  Meir Rosh

Post Author: admin